Your new design will be uploaded in:
...
Please contact Delivery Team on
0113 3200 750 if you have any queries.
X

Woodlands Primary School

Dream. Believe. Achieve.

The Crescent, Doncaster, South Yorkshire, DN6 7RG

Tel:01302722367

E-mail: head@woodlandsprimary.doncaster.sch.uk

Woodlands Primary Staff 2018-19

 

Senior Leadership Team

Headteacher - Mrs. Jane White

Deputy Head - Miss Kathryn Walden

Assistant Head - Miss Amy Stewart

Assistant Head - Mrs. Lucy Rooney

Assistant Head - Miss Lindsey Edgar

 

Teaching Team

Nursery                     Mrs. Emily Hutt (Class Teacher/EYFS Phase Leader)

                                   Mrs. Stella Smith (Nursery Nurse)

                                   Ms. Jenny Turner (Teaching Assistant)

RNP                           Miss Natalie Poornomansy (Class Teacher)

                                   Mrs. Nicola Atchinson (Teaching Assistant)

RCJ                             Miss Chelsea Jones (Class Teacher)

                                   Miss Vicki Thompson (Teaching Assistant)

Y1BR                          Miss Beth Robinson (Class teacher)

                                   Mrs. Meg Hall (Teaching Assistant)

Y1NH                          Miss Natasha Hobbs (Class teacher)

                                   Miss Amy Bourke (Teaching Assistant)

Y2AS                         Miss Amy Stewart (Class teacher)

                                   Mrs. Lynne Pounder (Teaching Assistant)

Y2LE                          Miss Lindsey Edgar (Class teacher)

                                   Mrs. Nicola Heath-Holmes (Teaching Assistant)

Y3JA                           Mrs. Jacqui Adams (Class teacher)

                                   Mrs. Chloe Tidswell (Teaching Assistant)

Y3MW                       Mrs. Melanie White (Class teacher)

                                   Miss Jessica Galloway (HLTA) 

Y4DW                       Miss Hannah Roberts (Class teacher)

                                  Mrs. Gill Moran (Teaching Assistant)

Y4LP                         Mrs. Lynsey Pether (Class teacher/SENCO)

                                  Mrs. Tracey Davis (Teaching Assistant)

Y5PW                       Mr. Paul Williams (Class teacher)

                                  Mrs. Kerry Pallett (Teaching Assistant)

Y5SC                        Mr. Steven Clark (Class teacher)

                                  Ms. Dawn Fitch (Teaching Assistant)

Y6LC                         Ms. Lisa Clegg (Class teacher)

                                  Mr. David Beech (Teaching Assistant)

Y6LD                        Mrs. Lucy Rooney (Class teacher)

                                  Miss Carol Shepheard (Teaching Assistant)

Y6                             Miss Rachel Taylor (Class teacher)

Y2/3                         Mrs. Rosemary Cuthbertson (Class teacher)

Y2/4                         Miss Carlene Farmer (Class teacher)

Y3/4/5                     Miss Nicola Illsley (Class teacher)

Y3                             Mrs Leanne Race (HLTA)

Y1/2                          Ms Caroline Stacey (HLTA)

EYFS                        Mrs. Emma Sanderson (HLTA)

Y3/4                        Mrs. Lisa Shaw (Teaching Assistant)

Y3/4                        Miss Chloe Murdoch (Teaching Assistant)

Y3                            Mrs. Rachel Grant (Class teacher)

Various                   Mr. Oliver Bristow (PE Apprentice)

 

Inclusion Team

Mrs. Wendy Simpkin  (Family Welfare & Inclusion Manager/Senior Leader for Inclusion Team)

Mrs. Lynsey Pether (SENCo)

Miss Tina Parry (Family Support Worker)

Miss Mary Thorpe (Thrive Practitioner)

 

Admin Team

Mrs. Nadia Smith (Office Manager)

Mrs. Sonya Green (Admin)

Mrs. Lesley Stanhope (Finance)

Mr. Mick Costello (Site Manager)

 

School Governors (Interim Executive Board)

Mrs. Lesley Bailey (Chair of Governors)

Mr. Chris Metcalfe

Mr. Jonathan Sharpe

Ms. Janet Foster

 

Kitchen Team

Mrs. Michelle White (Cook)

Ms. Sarah Allen

Miss Zoe Best

Ms. Victoria Edmonds

Mrs. Andrea Evans

Ms. Sue Owen

Mrs. Chris Pickering (Midday Supervisor)

Mrs. Donna Richardson (Midday Supervisor)

Mrs. Lesley Wood (Midday Supervisor)

 

Cleaning Team

Ms. Denise Clark

Mrs. Julie Kell

Ms. Nicola Kordell

Mrs. Tracy Lumsden